Roślinki

   Roślinki, czyli dla każdego coś fajnego;) Pokażemy Państwu rośliny, nad którymi, naszym zdaniem, warto się pochylić. Te bardziej i te mniej znane, ale przede wszystkim te, które w naszym regionie, z mniejszą lub większą pomocą  swoich ogrodników, poradzą sobie doskonale. 
Zdjęcia, które prezentujemy,  wykonane zostały naszym roślinom. Rośliny te, można również nabyć w naszym punkcie sprzedaży.


DRZEWA I KRZEWY LIŚCIASTE


FORSYCJA POŚREDNIA 
   Forsythia x intermedia

Krzew dorastający do 3m wysokości i szerokości. Kwiaty koloru żółtego, pojawiają się  przed liśćmi w IV-V . Forsycja lubi stanowisko słoneczne, ciepłe, gleby przeciętne. Jest to jeden z popularniejszych krzewów kwitnących wiosną.


KRZEWUSZKA CUDOWNA  
Weigela florida


Krzew  dorastający do 3-3,5m,  szybko rośnie,ma  kwiaty różowe, kwitnie bardzo obficie w V-VI, często  powtarza  kwitnienie we IX.  Najlepiej  rośnie na  glebach  żyznych,   przepuszczalnych w stanowisku słonecznym lub półcienistym. Obecnie na rynku dostępnych jest sporo odmian  różnej wysokości i kolorze kwiatów.

                  OGNIK (mieszaniec ogrodowy)
Pyracantha


Gęsty, zimozielony krzew o silnie ciernistych pędach, wys. 1,5-4m  (występują również odm. okrywowe wys 0,6-0,9m). Kwiaty białe, drobne pojawiają się w VI. Owoce, w zależności od odmiany koloru czerwonego, żółtego lub pomarańczowego,  pojawiają się we IX. Ognik posiada wyjątkową zdolność adaptacyjną do różnych warunków glebowych; stanowisko słoneczne lub lekko ocienione.


BERBERYS BRODAWKOWATY
Berberis verruculosaZimozielony, ciernisty krzew dorastający do 1-1,5m wys. Kwiaty koloru żółtego, pojawiają się w V-VI. Owoce granatowe na roślinie można dostrzec od VIII-IX. Berberys ten jest bardzo tolerancyjny jeżeli chodzi o glebę, dobrze będzie rósł na stanowisku słonecznym lub półcienistym.


WIERZBA IWA
Salix caprea odm. 'Kilmarnock' 


Małe drzewko o wys. zależnej od miejsca szczepienia (1,8-2,5m) . Odmiana o bardzo dekoracyjnych kwiatach  pojawiających się wczesną wiosną ( III). Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i wilgotnych.
DRZEWA I KRZEWY IGLASTE


ŻYWOTNIK ZACHODNI 'Brabant'
Thuja occidentalis 'Brabant'


Żywotnik o pokroju kolumnowym dorastającym do 3,5 m wysokości. Najlepiej czuje się rosnąć na glebach żyznych i wilgotnych w stanowisku słonecznym lub półcienistym. 


JAŁOWIEC PFITZERA
Juniperus x pfitzeriana


Odmiana o pokroju krzaczastym dorastająca do 1 m wysokości i 2 m szerokości. Ulistnienie w postaci igieł i łusek niebieskozielone przechodzące w szare. Roślina o niewielkich wymaganiach glebowych i wilgotnościowych preferująca stanowisko słoneczne lub półcieniste.PNĄCZA

 AKTINIDIA PSTROLISTNA (kiwi)
Actinidia kolomikta
 

Pnącze dorastające do 4m wys. o ciekawie przebarwiających się liściach  na kolor biały, potem różowy. Kwiaty białe, pojawiają się w V.  Owoce (smaczne, bogate w składniki mineralne i jedne z najbogatszych w wit.C) pojawiają się w VIII. Gatunek wymagający w miarę stałej wilgotności podłoża, stanowiska słonecznego  lub półcienistego.


GLICYNIA KWIECISTA  
Wisteria floribundaPiękne pnącze sięgające 8-10m wys.  Kwiaty fioletowe dł. 20-50cm, pojawiają się od V do VI. Lubi gleby żyzne, wilgotne, przepuszczalne; stanowisko słoneczne. Dostępne również są odmiany kwitnące na biało i różowo.


BYLINY  

    BERGENIA SERCOLISTNA
Bergenia cordifiolia


 Bylina dorastająca do ok.60 cm wysokości. Kwiaty w kolorze różowym, pojawiają się w IV-V. Ozdobą tej rośliny są również liście: wiosną i latem koloru zielonego, natomiast jesienią i zimą przybierają purpurowo-czerwona barwę. Bergenia dobrze rośnie na glebach wilgotnych, przepuszczalnych na stanowisku półcienistym.


CHABER GÓRSKI
Centaurea montana 


Bylina dorastająca do ok.50 cm wysokości. Łodygi owłosione, gęsto ulistnione. Kwiaty w kolorze niebieskim lub czerwonym, pojawiają się w V-VI. Wymagania glebowe niewielkie, stanowisko słoneczne.


JEŻÓWKA PURPUROWA
Echinacea purpurea


Roślina dorastająca nawet do 140 cm wysokości. Kwiaty różowe, purpurowe tworzące często wysoką, brązową główkę; pojawiają się w okresie od VIII do X. Jeżówka wymaga gleb żyznych, stanowiska słonecznego lub półcienistego.